0

CHRISTOPHER NOLAN FİLMLERİ: MEMENTO, INCEPTION, BATMAN ve SIRADA TENET

21. yüzyılın en başarılı ve toplamda en çok hasılat yapan yönetmenlerinden biri olan Christopher Nolan, 1998’de Takip (Following) filmiyle başlayan kariyerinde Memento, Inception, Interstellar, Batman: The Dark Knight üçlemesi gibi eşsiz eserlerin altına imzasını attı. 2020’de Tenet filmiyle bir kez daha sınırları zorlayacak olan 50 yaşındaki dahi yönetmenin gişedeki tüm başarılarına rağmen henüz Oscar ödülü alamaması ise kariyerinin en önemli eksiği olarak görülüyor. Sizin için Christopher Nolan filmleri listesi hazırladık.

7. AKIL DEFTERİ (MEMENTO)

Yakın dönemin kült filmlerinden Memento, eşiyle birlikte saldırıya uğradıktan sonra her 15 dakikada bir yakın geçmişte öğrendiklerini unutan Leonard Shelby’nin, vücuduna çizdiği dövmeler ve polaroid fotoğraflar kullanarak karısının katillerini bulmaya çalışmasını konu alıyor. 2000 yapımı filmin toplam hasılatı 40 milyon dolar. Christopher Nolan filmleri kavramı Memento ile başladı desek, yanılmış olmayız.

6. DUNKIRK

Harry Styles ve Tom Hardy gibi isimlerin rol aldığı ve toplam hasılatı 550 milyon dolar olan Dunkirk, ikinci dünya savaşı sırasında yaşanan gerçek bir hikayeyi anlatmaktadır. 2017 senesinde Nolan’a, en iyi yönetmen kategorisinde ilk Oscar adaylığını getirmiştir. Ödülün kazananı ise The Shape of Water filmiyle Guillermo del Toro olmuştur.  

5. PRESTİJ (THE PRESTIGE)

2006 yapımı Prestij filmi Hugh Jackman, Christian Bale ve Scarlett Johansson gibi ünlü isimlerden oluşan kadrosuyla 110 milyon dolar hasılat elde etmiştir. Film eskiden yakın arkadaş olan iki sihirbazın rekabetine odaklanmaktadır.

4. BAŞLANGIÇ (INCEPTION)

2010 yapımı psikolojik bilim kurgu Inception, rüyaların içine girerek insanların düşüncelerini etkileyen bir grup dolandırıcının hikayesine odaklanıyor. Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt ve Peaky Blinders’ın yıldızı Cillian Murphy’nin başrollerinde olduğu yapımın toplam hasılatı  828 milyon dolar.

3. YILDIZLARARASI (INTERSTELLAR)

2014 yapımı post-apokaliptik bilimkurgu Yıldızlararası, dünyadaki yaşamın yok olmaya başlaması sonrası yaşanabilir yeni bir gezegen arayışına giren bir grup astronotun hikayesini anlatıyor. Başrollerinde Matthew McConaughey ve Anne Hathaway’in olduğu filmin hasılatı 680 milyon dolar.

2. BATMAN: KARA ŞÖVALYE

Bir üçleme olan Kara Şövalye serisi, Batman özelinde süper kahraman konseptini tümüyle değiştiren bir yapım olmuştur. Özellikle serinin 2. filmi The Dark Night, Heath Ledger’in efsanevi Joker performansı ile zirveye çıkmış ve 1 milyar doların üzerinde hasılat elde etmiştir.

1. TENET

Temmuz 2020’de gösterime girecek olan zaman yolculuğu ve casusluk temalı bilim kurgu Tenet, yayınlanan fragmanıyla tüm izleyicilerde büyük bir heyecan yarattı. Film 205 milyon dolarlık bütçesiyle Christopher Nolan’ın bu güne kadarki en iddialı yapımı!


Sevdin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0