0

TED Talks ve TEDx ilham vermeye devam ediyor. En iyi Ted konuşmaları haberimizde.

Aykırı fikirleri, kısa fakat etkili konuşmalarla geniş kitlelere yaymayı hedefleyen TED Talks, 1984 senesinde Teknoloji (Technology), Eğlence (Entertainment) ve Tasarım (Design) başlıklarında düzenlenen ilk konferanstan bu zamana kadar farklı alanlarda binlerce konuşmanın yapıldığı devasa bir yapıya dönüştü. Ted kouşmalar önümüzdeki yıllarda ilham vermeye devam edecek gibi görünüyor.

Peki bugüne kadar en çok izlenenen en iyi Ted konuşmaları hangileri?

7. SHAWN ACHOR: Daha İyi Çalışmanın Mutlu Sırrı (The Happy Secret to Better Work)

2011 TEDx konuşmasında Psikolog Shawn Achor, mutluluğun bizi daha üretken ve çalışkan olmaya ittiğini savunuyor. Konuşmanın izlenme sayısı 22 milyon. En iyi ted konuşmaları arasında göstermek hatalı olmayacaktır.

6. DANIEL PINK: Motivasyon Bilmecesi (The Puzzle of Motivation)

Dan Pink, 25,5 milyon kez izlenen 2011 Global konuşmasında geleneksel ödüllerin her zaman düşündüğümüz kadar motive edici olmadığını iddia ediyor.

5. JILL BOLTE TAYLOR: Benim İnmem ve Öğrettikleri (My Stroke of Insight)

Jill Bolte Taylor beyin üzerine araştırmalar yapan ve kendisi de inme (felç) geçiren bir bilim insanı. Taylor, tecrübe ettiği rahatsızlığın beynindeki hareket, konuşma ve farkındalık mekanizmalarına olan etkilerini anlatıyor. Şubat 2008 tarihli konuşma 26,5 milyon izlenmeye sahip.

4. TONY ROBBINS: Neyi Neden Yapıyoruz? (Why We Do What We Do?)

Son dönemde Netflix’de yayınlanan belgeseli “Ben Sizin Yol Göstericiniz Değilim (I Am Not Your Guru)” ile bilinen Tony Robbins, konuşmasında eylemlerimizi şekillendiren “görünmez güçleri” tartışıyor. 2006 yılında yapılan konuşmanın izlenme sayısı 29 milyon.

3. BRENE BROWN: Kırılganlığın Gücü (The Power of Vulnerability)

Brené Brown, empati kurma, ait olma ve sevme yeteneği gibi insani konuları inceleyen bir bilim kadını. Konuşmasında hem kendi iç benliğini kavramak hem de genel olarak insanlığı anlamak için girdiği arayıştan söz ediyor. 2010 TEDx konuşmasının toplam izlenmesi 46,5 milyon.

 

2. SIMON SINEK: Mükemmel Liderler Harekete Nasıl İlham Verirler? (How Great Leaders Inspire Action)

Simon Sinek’in ilham verici liderlik için -altın bir çemberle ve Neden?- sorusuyla başlayan basit ama güçlü bir modeli var. Konuşmada Apple, Martin Luther King Jr. ve Wright kardeşler gibi örneklerden söz ediliyor. Eylül 2009’da yapılan konuşma toplam 49 milyon izlenmiş.

 

1. KEN ROBINSON: Okullar Yaratıcılığı Öldürüyor mu? (Do Schools Kill Creativity?)

Ken Robinson, yaratıcılığı besleyen (zayıflatmak yerine) bir eğitim sistemi oluşturmanın formülünü eğlenceli bir örnek üzerinden izleyicilerle paylaşıyor. Şubat 2006’da yapılan konuşmanın toplam izlenme sayısı 65 milyon.

 


Sevdin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0