1

Kitaplar hayatımızın çok önemli parçaları. Aynı zamanda yazarlarını dünya çapında üne ve zenginliğe kavuşturan birer ticari ürünler. Hepimiz J.K. Rowling’in Harry Potter kitap serisini ve yazarı ne kadar zengin ettiğini duymuşuzdur. Ya da Yüzüklerin Efendisi kitap serisi – Game of Thrones karşılaştırmasının aynı zamanda  bir Tolkien – G.R.R. Martin kıyaslaması olduğundan haberdarızdır.

Peki tüm zamanların en çok satan kitap serileri hangileri? Sizler için listeledik.

7. Grinin 50 Tonu

Modern dünyanın baskıladığı vahşi tarafımızla yüzleşmemizi sağlayan Fifty Shades serisi 2011 de bir üçlemeyle okuyucusuyla, sonrasında ilk kitap Grinin Elli Tonu (Fifty Shades of Grey) ile  de sinema izleyicisiyle buluştu. Ardından, Grey ve Darker kitapları geldi.

6. Açlık Oyunları

Açlık Oyunları (The Hunger Games) serisi, acımasız ve distopik bir evreni anlatıyor. Sinema uyarlamasıyla Jennifer Lawrence’a (Katness Everdeen) dünya çapında ün kazandıran seri 2020 senesinde yeni kitabı The Ballad Of Songbirds and Snakes ile okuyucusuyla buluşacak.

5. Twilight

Twilight (Alacakaranlık) serisi ilk kitabın piyasaya çıktığı 2005 senesinden itibaren geniş bir izleyici kitlesine ulaşmayı başardı. Sonrasında sinemada da büyük ilgi gören seri Robert Pattinson (Edward  Cullen) ve Kristan Steward’ın (Bella Swan) oyunculukta isim yapmalarını sağladı.

4. Yüzüklerin Efendisi

J.R.R. Tolkien’in ölümsüz eseri Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings), 1954-1955 yıllarında yayımlanan Yüzük Kardeşliği (The Fellowship of the Ring), İki Kule (The Two Towers) ve Kralın Dönüşü (The Return of the King) isimli 3 romanlık fantastik serinin genel adıdır. 2000’li yıllarda çekilen filmleri ile hayran kitlesini genişleten yapım, yakın dönemde de bir diğer fantastik eser olan Game of Thrones ile kıyaslanmaktadır.

3. Peter Rabbit

1902-1930 yılları arasında yayımlanan 23 kitaplık seri, çocuk kitapları klasikleri arasında yer almaktadır. 2018’de vizyona giren animasyon filminde de James Corden ve Margot Robbie gibi ünlü isimler seslendirme yapmışlardır.

2. Goosebumps

Toplam 235 kitaptan oluşan, çocuklar için korku hikayeleri serisi Goosebumbs küçük yaştaki ana karakterlerin karşılaştığı canavarlar ve doğaüstü olaylar dolayısıyla Netflix’de yayınlanan Stranger Things dizisine de ilham kaynağı  olmuştur.

1. Harry Potter

Toplam 7 kitaptan oluşan Harry Potter serisi, yazarı J.K. Rowling ile birlikte beyaz perdede karaktere can veren Daniel Radcliff (Harry Potter) ve Emma Watson’a (Hermione Granger) şöhretin kapılarını açmıştır. Kitap serisi toplamda 500 milyonun üzerinde bir satış rakamına ulaşmıştır.


Sevdin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

1