1

EN İYİ VAKIF ÜNİVERSİTELERİ SIRALAMASI: KOÇ ve SABANCI

En iyi üniversiteler sıralaması yapılırken akademik yayın ve atıf sayıları ile akademisyen başına düşen öğrenci sayıları, toplam lisansüstü öğrenci sayıları gibi çeşitli kriterler kullanılmaktadır. Oysa ki ülkemizde vakıf üniversiteleri akademiden ziyade iş yaşamına eleman yetiştiren bir role sahip olduğundan sözü edilen listelerin toplumdaki algıyı bütünüyle yansıttığı söylenemez. Toplam 77 tane vakıf üniversitesi arasından, Türkiye’nin en iyi vakıf üniversiteleri öğrenci, aile ve işverenler tarafından şu şekilde belirlenmiştir;

7. İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ

2001 senesinde kurulan ve İzmir’in ilk vakıf üniversitesi olan İzmir Ekonomi Üniversitesi bünyesinde 8 Fakülte, 2 Yüksekokul, 3 Meslek Yüksekokulu, 4 Enstitü, 10 da Uygulama ve Araştırma Merkezi bulunmaktadır.

6. BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

1998’de kurulan Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul’un merkezi bölgelerinde yer alan kampüsleriyle tam bir şehir üniversitesidir. Ana kampüsü Beşiktaş’da olan okulda 9 fakülte, 2 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu ve 4 enstitü bulunmatadır.

5. İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ

İstanbul Bilgi Üniversitesi, 1996 tarihinde “Okul için değil, yaşam için öğrenmeli” mottosuyla, öğrencilerin yaşamına yeni bir soluk getirmek amacıyla kuruldu. Bilgi Üniversitesi, İstanbul’daki 4 ana kampüsünde eğitim öğretime kazandırdığı yeniliklerle uluslararası düzeyde tanınan bir eğitim kurumu haline geldi.

4. TOBB EKONOMİ ve TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ

2003 yılında Ankara’da kurulan TOBB ETÜ, iş dünyasıyla yakın temas içerisinde olmanın avantajlarını öğrencileri için kullanan oldukça saygın bir eğitim kurumu. Times Higher Education (THE) Genç Üniversiteler Sıralaması: Milenyum Üniversiteleri listesine Türkiye’den giren tek üniversite olan TOBB ETÜ sıralamada kendisine 32. sırada yer buldu.

3.KOÇ ÜNİVERSİTESİ

1993’de yılında Vehbi Koç Vakfı tarafından İstanbul’da kurulan Koç Üniversitesi, Türkiye’nin en büyük şirketi Koç Holding başta olmak üzere iş piyasasında rağbet gören mezunlar vermektedir.

2.İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ

1984’de Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olarak Ankara’da kurulan Bilkent Üniversitesi, uzun yıllar Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ ve İTÜ ile birlikte Türkiye’nin en başarılı mezunlarını vermiştir. Son yıllarda bu rekabete başka vakıf üniversitelerinin katılmasıyla öğrenci profilinde belirgin bir düşüş gözlenen okul buna rağmen genel kalitesini korumuştur.

1. SABANCI ÜNİVERSİTESİ

1994 yılında kurulan Sabancı Üniversitesi, uyguladığı esnek eğitim modeliyle öğrencilerine 3. sınıfta uzmanlaşma şansı vermektedir. Sabancı isminin iş dünyasındaki saygınlığı dolayısıyla mezunlarına ulusal ve uluslararası iş piyasasında büyük avantajlar sağlamaktadır.


Sevdin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

1