0

TÜRKİYE’NİN EN İYİ ÜNİVERSİTELER SIRALAMASI: BOĞAZİÇİ, ODTÜ, İTÜ ve DİĞERLERİ…

universite siralama

Türkiye’de bulunan en iyi üniversiteler belirlenirken çeşitli değerlendirme kriterleri göz önünde bulundurulmakta! Ulusal ve uluslararası çok sayıda kurumun yapmış olduğu en iyi üniversiteler sıralamaları zaman zaman ilginç sonuçlar da verebiliyor. Öğrenci, aile ve işveren algısı bakımından en iyi üniversiteler bu ranking sistemleriyle farklılıklar gösteriyor. Peki Türkiye’nin en iyi üniversiteleri hangileri?

7. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ

1958’de kurulan ve ana kampüsü Eskişehir ilimizde olan Anadolu Üniversitesi, özellikle Açıköğretim Fakültesi (AÖF) ile Türkiye’nin en çok bilinen okullarından biridir. Toplam 25 bin örgün öğrencisi bulunan okulun 1,1 milyonu aktif olmak üzere 2,5 milyon AÖF öğrencisi bulunmaktadır.

Özel Sektör Algısı: 6/10

Akademik Algı : 8/10


6. EGE ÜNİVERSİTESİ

1955’de kurulan Ege Üniversitesi; Ege Bölgesinin ilk, Türkiye’nin ise 4. üniversitesidir. İzmir’de bulunması ve geniş kampüs olanakları nedeniyle öğrenciler için ideal bir ortam sunan Ege Üniversitesi özellikle Tıp Fakültesi ile ön plana çıkmaktadır.

Özel Sektör Algısı: 6/10

Akademik Algı : 7/10


5. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

Türkiye’nin en eski üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi 1453 tarihinde kurulmuştur. Avcılar ve Beyazıt olmak üzere iki ana kampüse sahip olan üniversite, tam anlamıyla bir şehir üniversitesidir. Cerrahpaşa Tıp Fakültesini de bünyesinde barındıran okul aynı zamanda açıköğretim sistemini de uygulayan üniversitelerden bir tanesidir.

Özel Sektör Algısı: 7/10

Akademik Algı : 8/10


4. SABANCI ÜNİVERSİTESİ

1994 yılında İstanbul’da kurulan ve listemizdeki tek vakıf üniversitesi olan Sabancı Üniversitesi, uyguladığı modern ve esnek eğitim modeliyle muadillerinden ayrılmaktadır. İsmini aldığı Sabancı ailesinin iş dünyasındaki yeri dolayısıyla mezunlarına ulusal ve uluslararası iş piyasasında büyük avantajlar sağlamaktadır.

Özel Sektör Algısı: 10/10

Akademik Algı : 9/10


3. İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (İTÜ)

1773’de kurulan Türkiye’nin ilk teknik okulu İTÜ, yetiştirdiği saygın mühendislerle önce Osmanlı dönemine sonra da Cumhuriyet dönemine damga vurmuştur. İTÜ Mezunları, yalnızca ülkemizde değil dünya genelinde de önemli kariyerler elde etmişlerdir.

Özel Sektör Algısı: 8/10

Akademik Algı : 9/10


2. ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (ODTÜ)

1956 yılında kurulan ODTÜ, Türkiye’nin en çok tercih edilen üniversitelerinden bir tanesidir. Toplamda 41 lisans, 107 yüksek lisans ve 69 doktora programı bulunan üniversite bu özelliğiyle gerçek bir araştırma üniversitesi olarak faaliyet göstermektedir. ODTÜ devasa kampüsünde öğrencilerine sağladığı geniş konaklama imkanları ile ODTÜ bursları dolayısıyla da yoğun talep görmektedir.

Özel Sektör Algısı: 9/10

Akademik Algı : 10/10


1. BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ (BOUN)

Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler tarafından en çok hayal edilen okul olan Boğaziçi Üniversitesi, üniversiteye giriş sınavı sonucunda dereceye girmiş öğrencilerin büyük çoğunluğu tarafından tercih edilmektedir. Yakın zamanda 150. yılını kutlayan Boğaziçi Üniversitesi 6 tane kampüse, 1500 civarında öğrenciye sahiptir.

Özel Sektör Algısı: 10/10

Akademik Algı : 10/10


Sevdin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0