0

7 ADIMDA 2020 KYK BURSU/KREDİ BAŞVURUSU: BAŞVURU VE SONUÇ AÇIKLANMA TARİHLERİ

kredi yurtlr kurumu

1961 senesinden itibaren üniversite çağındaki maddi durumu elverişsiz öğrencilere sağladığı burslar ve kredilerle eğitim-öğretimin geliştirilmesine ve fırsat eşitliği sağlanmasına olanak tanıyan Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK Bursu), özellikle son yıllarda burs ücretlerinde yaptığı artışla yoğun talep almaya başladı. Peki her yıl yaklaşık 1,2 milyon öğrenciye kredi ve 500 bin öğrenciye de KYK bursu imkanı sağlayan kuruma başvuru süreci şartları nedir? Başvurular ne zaman yapılıyor sonuçlar ne zaman açıklanıyor?

7. KYK BURS BAŞVURUSU ŞARTLARI

Eski adı başbakanlık bursu olan KYK Bursuna, önlisanstan doktoraya kadar örgün eğitimin tüm kademelerinde okuyan öğrenciler başvuru yapabilmektedir. Devlet üniversitelerinde ikinci öğretimde veya vakıf üniversitelerinde okuyan, sene kaybı yaşamadan dikey ve yatay geçiş yapan öğrenciler de başvuru hakkına sahiptir. Açıköğretim ve yüksek lisans hazırlık öğrencileri ise burs başvurusu yapamazlar.

6. KYK BURS/KREDİ BAŞVURUSU TARİHLERİ

Her sene üniversite ilk kayıt ve ek kontenjan dönemlerinin kapanmasının ardından, Ekim ayının içerisinde yeni KYK başvuruları yapılmaktadır. 2020-2021 eğitim dönemi için beklenen başvuru tarihi 12 Ekim veya 19 Ekim 2020 olarak belirlenmiştir. Başvuru tarihleri http://yurtkur.gsb.gov.tr/Sayfalar/2771/2607/online-islemler.aspx web adresinden takip edilebilir.

5. KYK BURS/KREDİ BAŞVURU SONUÇLARI

KYK Burs ve Kredi başvurularının yapılmasının ardından öğrenciler heyecanla burs başvuru sonuçlarının açıklanmasını beklemeye koyulmaktadır. KYK Burs/Kredi başvuru sonuçları https://sonuc.kyk.gov.tr/ web adresinde Kasım ayı içerisinde açıklanmaktadır. Maddi durumu itibarıyla burs kazanamayanlara KYK kredisi alma hakkı tanınmaktadır.

4. KYK BURS/KREDİ MİKTARI ve ÖDEMELERİ

2020’de KYK Burs miktarı aylık önlisans ve lisans için 550 TL, yüksek lisans için 1100 TL ve Doktora için de 1650 TL’dir. Burs kazandıktan sonraki ilk ödeme, Kasım ayının son haftası 2 aylık olarak (Ekim ve Kasım için) yapılır.

3. KYK KREDİ: GERİ ÖDEMESİ

Normal eğitim süresinin bitiminden 2 sene sonra başlayan KYK kredi geri ödemesi borcu, toplam kredi borcuna enflasyon oranının eklenmesiyle belirlenir. Kredi ödemesi, aylık taksitler şeklinde yapılmaktadır.

2. KYK KREDİ: GERİ ÖDEMENİN ERTELEMESİ

İşsizlik veya ara vermeden üst kademe eğitime başlanması nedenleriyle KYK Kredi geri ödemesi ertelenebilmektedir. E-devlet, https://www.turkiye.gov.tr/kyk-geri-odeme-erteleme-basvuru web adresi üzerinden erteleme başvurusu yapılabilir.

1. KYK YURTDIŞI BURSLARI

2010 senesinden itibaren yurtdışında üniversite okuyan öğrenciler için de KYK Yurtdışı Burs ve Kredi programını başlatmıştır. 2020 yılı için belirlenen burs miktarları Yurtkur’un http://yurtkur.gsb.gov.tr/Public/Edit/images/KYK/KrediBursHizmetleri/2018-2019.pdf web adresinden görülebilir.


Sevdin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0